Szukaj Pokaż menu

Niesamowici nauczyciele XLIII - historia, matematyka, fizyka, religia

41 139  
89   3  
Kliknij i zobacz więcej!Po sporej przerwie zaczynamy zmagania z licealnymi nauczycielami. Mają oni to do siebie, że zawsze coś wesołego powiedzą. Oto zbiór takich powiedzonek.

Dziś odkopałem stare notatki z LO w Oławie, którymi to mam zamiar się podzielić.

Prof. N. (historia):


- Jesteście oporni na wiedzę, jak Żydzi na pustyni.

- Żeby mi się nikt z państwa nie ważył zdawać historii na maturze, ale jeśli już ktoś miałby takie samobójcze myśli.

Prof. W. (fizyka):

- Proszę państwa, wielbłądy z nieba nie spadają, zjawisk nadprzyrodzonych nie ma.

- To nie jest, prawda, piknik przy spalonych kiełbaskach.

Śpiąca Królewna nie dla dzieci

117 936  
650   20  
Na początku XVII wieku, pół wieku przed Charlesem Perraultem i około dwustu lat do braci Grimm, Neapolitańczyk Giovan Battista Basile wydał pierwszy zbiorek europejskich ludowych bajek pod tytułem "Pentameron." W związku z tym, iż Basile pisał w dialekcie neapolitańskim, jego książka długi czas pozostawała nieznana. W 1847 roku została przetłumaczona na język angielski.

Kliknij i zobacz więcej!

Nie wiem, czy książkę przetłumaczono i na język polski, ale dla porównania warto przeczytać ot, np. Śpiącą Królewnę. Znacznie się różni od znanej nam wersji...

20 niezwykłych ciekawostek z tytoniowej krainy

150 976  
1062   94  
Papierosy, niegdyś reklamowane w telewizji przez sportowców oraz lekarzy, dzisiaj nie mają za dobrego PR. Zanim podzielą los dopalaczy, a sami palacze zejdą do podziemia, przyjrzyjmy się kilku faktom z nimi związanym.

 

#1. Z pojedynczych towarów na świecie, papierosy mają największy zbyt - rocznie wypala się ich ponad 5 bilionów.

#2. Do amerykańskich marek: Marlboro, Kool, Camel i Kent należy 70% światowego rynku papierosów.



#3. Dym z papierosów zawiera w sobie arsen, formaldehyd, ołów, cyjanowodór, tlenek azotu, tlenek węgla, amoniak, benzen, polon i kilkadziesiąt innych czynników rakotwórczych.



#4. W latach 50. Kent dodawał do filtrów krokidolit, najbardziej szkodliwy minerał azbestowy.



#5. Aby zapewnić unikatowy smak, każdy producent do masy tytoniowej dodaje składniki specjalne, do których należą np. goździki, lukrecja, olejek pomarańczowy, kakao, mirra, liść laurowy, rum, wanilia czy ocet.

 


#6. W większości krajów świata wiek, od którego legalnie można nabywać papierosy, to 18 lat (limit podniesiony często z 16). W Japonii papierosy można kupić po ukończeniu 20 roku życia.



#7. Wiele osób sądzi, że palenie poniżej 18 roku życia jest nielegalne. Błąd - rodzice zgodnie z prawem mogą dać nieletnim wyroby tytoniowe, tak samo jak nieletni mogą zgodnie z prawem te wyroby palić. Prawnie regulowana jest tylko SPRZEDAŻ wyrobów tytoniowych i tylko w tym sektorze istnieją limity wiekowe.



#8. Naukowcy twierdzą, że przeciętny palacz przez swój nałóg straci 14 lat życia. Nie znaczy to jednak, że palacz umrze młodo - nadal może przeżyć dłużej, niż wynosi statystyczna średnia.



#9. Podczas palenia papierosów do płuc dostaje się ponad 4000 substancji toksycznych.



#10. Stany Zjednoczone to jedyny liczący się rynek wyrobów tytoniowych, w którym odsetek palących kobiet (22%) zbliżony jest do odsetku palących mężczyzn (35%). Europa ma nieco większą różnicę (46% mężczyzn i 26% kobiet pali papierosy), natomiast w pozostałych częściach świata odsetek palących kobiet jest dość niski.
Statystyki: Afryka (29% mężczyzn i 4% kobiet); Południowo-wschodnia Azja (44% mężczyzn i 4% kobiet); Zachodni Pacyfik (60% mężczyzn i 8% kobiet).

 


#11. Nikotyna dociera do mózgu w 10 sekund po zaczerpnięciu w płuca i rozchodzi się po całym organizmie. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza palące kobiety w ciąży i karmiące piersią.



#12. Przeciętny palacz papierosów light i mentol zaciąga się mocniej niż palacz tych tradycyjnych, przez co wchłania praktycznie taką samą ilość nikotyny.



#13. Słabsze papierosy posiadają również specjalne dziurki na filtrze, aby część dymu mogła swobodnie się przez nie ulatniać. Wielu palaczy celowo zakrywa te dziurki palcami lub wargami.



#14.
Układ immunologiczny palaczy musi pracować ciężej niż u osób niepalących. Z jednej strony obniża to ilość przeciwutleniaczy we krwi, z drugiej, układ odpornościowy palacza może zareagować szybciej w wypadku ataku wirusów.



#15.
Niektórzy ludzie (w większości mężczyźni) mogą być podnieceni na widok palącej osoby (głównie kobiety, rzecz jasna). Jak większość fetyszy, może mieć to podłoże w jakimś wydarzeniu w dzieciństwa. Zapalenia papierosa - zwłaszcza mentolowego - podczas podniecenia sprawi jednak, że krew będzie z penisa odpływać.

 



#16. Według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 25% sprzedawanych na świecie papierosów pochodzi z przemytu.



#17. Większość palaczy przygodę z nałogiem rozpoczęła przed osiągnięciem wieku dojrzałości, co z reguły miało tę dojrzałość podkreślić. Podobne symbole dojrzałości w umysłach nieletnich to np. pierwsze golenie, noszenie wysokich obcasów, spożycie alkoholu czy seks.



#18. Palacze zwykle mówią o różnych efektach "po spożyciu", takich jak uczucie spokoju, relaksu, czujności, pobudzenia, koncentracji i wielu innych. W rzeczywistości palenie powoduje różne efekty w zależności od tego, czego dana osoba oczekuje, zmieniając papierosy w najskuteczniejszy środek placebo na świecie (zaspokajanie głodu nikotyny to jedyny rzeczywisty czynnik relaksacyjny). Palacz przyjmie te efekty jako powód do kontynuowania nałogu.



#19. Specjalne składniki i sposoby produkcji zaangażowane są w to, aby nikotyna zawarta w papierosach była dużo silniejsza od tej, którą znajdziemy w samym tytoniu.



#20. Mocznik, chemiczny związek, który jest głównym składnikiem moczu, używany jest w przemyśle do nadania papierosom specjalnego "smaku".


Nie pozostaje rzec nic innego, jak tylko: smacznego!
1062
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Śpiąca Królewna nie dla dzieci
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Aktywiszcze u lekarza
Przejdź do artykułu 15 niezwykłych faktów o kosmosie
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu Rodzynki (z) wykładowców - Uniwersytet Wrocławski
Przejdź do artykułu 9 największych serc na świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą