Szukaj Pokaż menu

Kolekcja interesujących zdjęć - biały niedźwiedź mocno śpi

36 973  
287   55  
W dzisiejszym odcinku "Kolekcji interesujących zdjęć" znalazły się, między innymi, morze "gwiazd betlejemskich" w Irlandii, dawne wyposażenie komika oraz mnóstwo latarni i lampionów. Zapraszamy!

Zadaniem internautów to 20 najstraszniejszych znalezisk w wodach oceanów

46 660  
226   58  
Niektóre z tych zdjęć nadają się tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Co prawda szansa, by stanąć oko w oko z takim niesympatycznym żyjątkiem jest bardzo, bardzo mała, ale nigdy niezerowa. Zresztą, nie tylko żyjątka napawają niepokojem...

Ambigramy, czyli takie fajne obrazki

42 585  
233   26  
Ambigram – grafika utworzona kaligraficznie lub obrazowo w taki sposób, że po obróceniu całości można odczytać ten sam lub inny tekst. Lub zobaczyć ten sam lub inny obraz. Tyle teorii, poniżej trochę przykładów.

#1.

Zapewne większość widziała ten oto obrazek z babcią, która po odwróceniu do góry nogami (czy jak kto woli, po wypiciu sześciu piw) zmienia się w królewnę. Jest to chyba najbardziej znany obrazek-ambigram.



#2.

Także zdecydowana większość, nie wie, że tego typu obrazki znane były już w średniowieczu, a przykładem jest tu karykatura Marcina Lutra z ok. 1520 roku. Po odwróceniu jego wizerunku o 180°, staje się on błaznem. W taki oto sposób, katolicy próbowali ośmieszyć i zaatakować Lutra za reformację.


#3.

Pomysł okazał się bronią obosieczną, bo protestanci wybili taki oto medal w 1545 roku, który w podobny sposób atakował Kościół. Na awersie tego medalu, znajdował się wizerunek papieża, z kolei na jego rewersie widniał wizerunek kardynała. Obracając odpowiednio medalem, papież stawał się diabłem, a kardynał błaznem.




Karykatury te były modyfikowane i publikowane w innych formach. Na przykład w roku 1781, Pierre Berault były jezuita, który przeszedł na protestantyzm, zamieścił je w swojej książce.


Pierwszy napis na medalu w języku łacińskim to ECCLESIA PERVERSA TENET FACIEM DIABOLI , czyli „przewrotny Kościół ma oblicze diabła”. Termin 'Perversa' oznacza również „całkowicie odwrócony” (o 180 °), mamy więc tu dodatkowo ciekawą grę słów. Drugi napis, SAPIENTES STULTI ALIQUANDO , oznacza „mądrzy bywają głupcami”.


Na innych medalach dodawano też inne senencje np. "CORVI MALI MALUM OVUM" co znaczy "Złego kruka złe jajo", oraz "ET STULTI, ALIQUANDO SEPITE" co z kolei jest częścią psalmu (Ps 93:8) Intelligite, insipientes in populo; et stulti, aliquando sapite?, czyli Pomnijcie, głupcy w narodzie! Kiedy zmądrzejecie, bezrozumni?

#4.

Ta rycina przedstawia z kolei Napoleona Bonapartego. Zatytułowana jest "Зажигатель", czyli "Podpalacz". Kiedy grafika zostanie obrócona do góry nogami, cesarz Francuzów zamienia się w starą kobietę w czepku. Ta kobieta to jego matka, która przeżyła go o 15 lat.


#5.

A tu jest "wizerunek" Napoleona III. Napis pod karykaturą "Badinguet Allant a la Guerre!!! Badinguet Revenant de la Guerre!!!" mówi: "Badinguet idzie na wojnę!!! Badinguet wraca z wojny!!!".
Badinguet jest to satyryczny pseudonim nadany cesarzowi Napoleonowi III


#6.

Ten oto obraz Igora Łysenko przedstawia Karola Darwina. Zatytułowany jest "Jesteście moimi najukochańszymi dziećmi".


#7.

Kolejna karykatura to Henryk VIII i jego żona Anna z Klewe (Anna Kliwijska).




#8.

A tu zabawne karykatury hiszpańskiego rysownika Harpo.


Albert Einstein i Gwiazda


Jezus i Szatan



Pavarotti i Che Guevara



Salvador Dali i Faraon



Św. Jerzy i smok

#9.

Z tą ilustracją związana jest taka oto historyjka, napisana przez Daniiła Charmsa (właśc. Daniiła Iwanowicza Juwaczowa). Opublikowana została w czasopiśmie dla dzieci "Чиж" ("Czyż") w 1934 roku.

"To jest niewiarygodne! Kto mi wyjaśni, co się stało? Oto już trzeci dzień leżę na kanapie i trzęsę się ze strachu. Nic nie rozumiem.
Stało się tak.
W moim pokoju na ścianie wisi portret mojego przyjaciela Karola Iwanowicza Schusterlinga. Trzeciego dnia, kiedy posprzątałem swój pokój, usunąłem portret ze ściany, wytarłem z niego kurz i zawiesiłem. Potem odszedłem, by spojrzeć z daleka, czy wisiał krzywo. Ale kiedy spojrzałem, moje nogi zrobiły się zimne, a włosy stanęły mi dęba na głowie. Zamiast Karloa Iwanowicza Schusterlinga, okropny brodaty starzec w głupim kapeluszu spojrzał na mnie ze ściany. Wyskoczyłem z pokoju krzycząc."

Niestety, nazwisko autora tej ilustracji w czasopiśmie dla dzieci z tamtych czasów, nie zostało podane. Nie wiem też, czy ktoś udzielił odpowiedzi na zadane pytanie i czy zagadka została rozwiązana.


#10.

Ciekawymi przykładami obrotowych obrazków są dwa rysunki Sjegieja Orłowa. Pierwszy z roku 1998, zatytułowany "Wojna i pokój", na którym rycerz pokonuje smoka. Drugi z roku 2004 zatytułowany "Ach te bajki", przedstawia odpowiednio Babę Jagę i Dziadka Mroza.




#11.

Takie ambigramowe obrazki, często zdobiły porcelanowe talerze i naczynia ze
słynnej fabryki porcelany w Dulowie, położonej pod Moskwą. Została ona założona w 1832 roku przez kupca M. Z. Kuzniecowa, który w ciągu 20 lat sprawił, że stała się największą fabryką porcelany w Imperium Rosyjskim. Zakład produkował również oryginalne popielniczki. Na jednej z nich z początku XX wieku, znajduje się duży rozłożysty dąb, na tle wiejskiego krajobrazu. Uważne oko zauważy ponoć wiewiórkę ukrytą w liściach, ale główny sekret ujawnia się dopiero po obróceniu tej popielniczki o 180 stopni. Gałęzie dębu utworzą wtedy profil łysego wąsatego mężczyzny. Podpis pod obrazkiem brzmi: "Дубъ в Барцине?" czyli "Dąb w Barcinie". Słowo "Дубъ" sto lat temu miało też inne znaczenie - "głupek", "ograniczona osoba". Kim był ten głupek? Sekret pozostaje nierozwiązany.

Drugim przykładem takiej sztuki na porcelanie, jest obraz, który należy obrócić w tym wypadku tylko o 90°. Jest to pejzaż, pośrodku którego znajduje się wzgórze, do którego prowadzi droga. Na wzgórzu znajduje się zamek i kilka domów, na łące pod drzewami pasą się bydło, a ludzie spacerują. U podnóża wzgórza schodzi się do morza lub jeziora. Kiedy obrócimy obraz wzgórze zamienia się w głowę olbrzyma, drzewa wyglądają jak jego włosy i broda, zamek wygląda jak jego nos, domy czy studnia wyglądają jak jego oczy i tak dalej.
Niestety nie udało mi się znaleźć tych obrazków w większej rozdzielczości.



#12.

Zabawę w obracanie obrazków, wykorzystywano też, aby przypominać ludziom o śmierci. Przykładem jest tu miedzioryt włoskiego artysty Giuseppe, z ok. 1700 roku. Spośród jego czterech przedstawionych na obrazku rycin, dwie pierwsze u góry, przedstawiają ludzi lub zwierzęta, w zależności jak na nie patrzymy. Trzecia postać, po odwróceniu jest właśnie personifikacją sentencji "Memento mori", a ostatnia postać, po odwróceniu zmienia płeć.


#13.

O śmierci przypomina także rycina Matthäusa Meriana.




#14.

Z kolei ten hiszpański obrazek z XVII wieku mówi:

Obróć mnie, a we mnie zobaczysz,
Kim bez wątpienia będziesz

We mnie widzisz wyraźnie
Kim będziesz później


#15.

A tu pocztówka z czasów III Rzeszy


I w tym miejscu przerywamy, bo jeszcze dużo ambigramów przed nami, ale one znajdą się w drugiej części. A będą tam między innymi reklamy, żarty i cały komiks, także już zapraszam na kolejną część.

233
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zadaniem internautów to 20 najstraszniejszych znalezisk w wodach oceanów
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Memy, które przyniosą ci odrobinę uśmiechu LV
Przejdź do artykułu Gdyby wierzyć poniższym odkryciom, historia świata wyglądałaby zupełnie inaczej
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu 7 najdziwniejszych rzeczy, jakie rzekomo znajdują się w archiwach Watykanu
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu 10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej
Przejdź do artykułu Genialne pomysły, żeby uprzyjemnić pobyt w szkole lub na uczelni
Przejdź do artykułu Najgorsze rzeczy znalezione podczas inspekcji budowlanych V
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą