Szukaj Pokaż menu

Piękne jesienne Kaszuby oglądane z drona

26 810  
255   20  
Polska jest naprawdę piękna, co udowadnia Krzysztof Hilbrycht, który wziął drona i poleciał nad Kaszubami robiąc te wspaniałe zdjęcia. Zapraszam do oglądania.

#1. Jezioro Łapalickie

Jak to działa?

573 489  
5352   121  
Zastanawiałeś się kiedyś jakim cudem jednym szybkim ruchem suwaka możemy rozpiąć lub zapiąć kurtkę? Jak zmierzyć nakrętkę suwmiarką? Jak pracuje tłok w silniku Wankla? Te proste i przejrzyste animacje wyjaśnią kilka spraw związanych z techniką i nauką, które teraz staną się proste i oczywiste jak wynik kolejnego meczu polskiej kadry piłkarskiej.

00

System error - czyli kilka przedziwnych dysfunkcji mózgu

201 370  
504   55  
Urządzenie zainstalowane pod naszymi czerepami w dalszym ciągu, pomimo rozwoju medycyny, jest dla nas zagadką. To skomplikowany mechanizm, który niestety czasem lubi się popsuć. Pewnie nie doczekamy czasów, kiedy to będziemy mogli zainwestować w wymianę szwankującego hardware'u na nowy i póki co osoby cierpiące z powodu nieprawidłowości w działaniu swoich mózgów będą musiały z tym problemem jakoś żyć. A trzeba Wam wiedzieć, że niektóre dysfunkcje bywają wielce kłopotliwe.

Astasia-abasia, czyli pacjent na skraju upadku

Przypadłość ta znana jest też jako zespół Blocqa i zdiagnozowano ją po raz pierwszy w latach 60. Ten francuski neurolog badał przypadek dwóch kadetów, którzy z powodu stresu zaczęli mieć spore problemy z utrzymaniem równowagi. To dość rzadka dysfunkcja układu nerwowego, której również można nabawić się w wyniku np. choroby Parkinsona, zawału czy fizycznego uszkodzenia mózgu. Objawia się tym, ze pacjent dosłownie wywraca się, ale w ostatniej chwili wraca do pionu. Tak, tak – już wiemy co powiecie. Czasem każdy cierpi na zespół Blocqa, kiedy w sobotnią noc usiłuje piechotą wrócić do domu.

Dysmimia - kiedy na „faka” reagujesz uśmiechem

Wyobraź sobie sytuację, gdy z pozoru wszystko jest dla Ciebie normalne i na żadne problemy psychiczne skarżyć się nie możesz, tylko za cholerę nie potrafisz odczytać intencji faceta pokazującego Ci środkowy palec.

Dla osoby z dysmimią każdy manualny gest jest niezrozumiały. Wyobraźcie sobie, co taki człowiek musi czuć, gdy padnie sygnalizacja świetlna i na skrzyżowaniu pojawi się policjant z drogówki, aby ręcznie pokierować ruchem... Jak dotąd nie do końca jeszcze wiadomo, co jest przyczyną dysmimii.

Amelodia, koszmar każdego muzyka

Pewnego dnia budzisz się i zdajesz sobie sprawę, że coś jest nie tak z Twoim słuchem. Chwytasz więc za gitarę z nadzieją, że krótki marsz „Schodami do nieba” nieco Twe uszy rozbudzi. Nic z tego - już po pierwszych kilku uderzeniach w struny słyszysz, że każdy z dźwięków jest dokładnie taki sam. Tak właśnie odbiera rzeczywistość osoba z amelodią - dla kogoś takiego nie ma różnicy pomiędzy tonem wysokim a niskim i każda najprostsza nawet melodia jest odbierana jako ciąg dokładnie takich samych dźwięków.


Chyba sam na to świństwo cierpię - każdy dubstepowy kawałek brzmi dla mnie dokładnie tak samo...


Anhedonia, czyli permanentny brak odczuwania przyjemności

Jądro półleżące to mocno unerwiona część ludzkiego mózgu, która reaguje z dopaminą. W zależności od dawki tego związku chemicznego nagradzani jesteśmy uczuciem przyjemności. Problem zaczyna się, gdy ten obszar mózgu zostanie uszkodzony. W ten sposób zamknięty zostaje mechanizm nagrody i pacjent nie czując radości z niczego może popaść w skrajną depresję. Często ten objaw obserwuje się u nałogowych konsumentów metaamfetaminy.


Prozopagnozja - kiedy mózg cenzuruje twarze

Elementem mózgowej maszyny odpowiadającym za rozpoznawanie twarzy jest zakręt wrzecionowaty. I podobnie jak w poprzednich przypadkach, ciekawie zaczyna się dziać, gdy element ten zostanie w jakiś sposób uszkodzony lub po prostu odziedziczony (obecne badania potwierdzają, że przyczyną może być genetyczna mutacja przekazywana pokoleniowo). Jeśli należysz do tych nieszczęsnych 2% ludzi na ziemi cierpiących na prozopagnozję, Twój sokoli wzrok będzie rejestrował wszystko w pełnym HD, jedynie
wszystkie twarze spotykanych przez Ciebie osób nie będą się niczym od siebie różniły - w efekcie nigdy nie będziesz widział z kim właśnie rozmawiasz.

Syndrom Caprgasa, czyli jedna, wielka teoria spiskowa

Dokładnie nie wiadomo skąd bierze się taka przypadłość, aczkolwiek niektórzy badacze uważają, że jest to związane z naruszeniem połączenia pomiędzy korą mózgową a układem limbicznym. Syndrom Capgrasa nazywany jest niekiedy lustrzanym odbiciem prospagnozji. Pacjenci mają urojenia i twierdzą, że ich najbliżsi są obcymi osobami. Zostali zastąpieni przez identyczne klony lub sobowtórów. Bardzo często takie objawy towarzyszą też schizofrenii.


Zespół obcej ręki

Ten ciekawy, medyczny przypadek wynika najczęściej z uszkodzenia prawej półkuli mózgu, gdzie znajduje się katalog z plikami odpowiedzialnymi za mechanizm rozpoznawania tego co nasze i tego co obce. W praktyce to bardzo ważna część naszego systemu operacyjnego - po uszkodzeniu tego obszaru, pacjent będzie miał wrażenie, że jedna z jego rąk należy do innej osoby. Może nawet stracić panowanie nad nią. Nieszczęsna kończyna zaczyna więc żyć własnym życiem...



Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
504
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak to działa?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Aktywiszcze u lekarza
Przejdź do artykułu Basen dla synka
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Najbardziej irytujące rzeczy na świecie II
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu Historie, które popsują ci nastrój
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - 18-latka sprzedaje swoje dziewictwo. "To dla mnie nic takiego"
Przejdź do artykułu Niewinne rzeczy, które mogą cię zabić

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą