Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek z najbardziej interesujących gór całego świata

59 557  
224   11  
Sezon na zimowe szaleństwo trwa w najlepsze, czemu sprzyja doskonała pogoda. Sprawdźmy więc, co słychać w najwyższych i najciekawszych górach świata.

#1.

Najwyższą spośród jak dotąd niezdobytych gór świata jest Gangkhar Puensum ze szczytem na wysokości 7570 m n.p.m. Jest to 47. pod względem wysokości szczyt Ziemi, a jego położenie na granicy Chin i Bhutanu sprawiło, że przez długi czas z powodów politycznych dostęp do góry był niemożliwy bądź utrudniony. Od czasu udostępnienia Gangkhar Puensum wspinaczom, podjęto kilka prób dotarcia na wierzchołek, jednak póki co żadna nie zakończyła się sukcesem.

#2.


Nawet podczas najbardziej profesjonalnie organizowanych ekspedycji zdarzają się wpadki, o czym przekonała się grupa niemieckich wspinaczy, atakujących w 1974 masyw Annapurna. Ich celem było dotarcie na wierzchołek Annapurna IV wznoszący się na wysokość 7525 metrów. Ktoś jednak musiał trzymać mapę do góry nogami i w rezultacie Niemcy wdrapali się na szczyt Annapurna II - ponad 400 metrów wyższy od planowanego celu wyprawy. Zorientowali się - jak często bywa w takich przypadkach - dopiero na górze.

#3.


Górą o największej wysokości względnej na Ziemi jest Mauna Kea, przewyższając Mount Everest o dobre półtora kilometra. To jednak nic w stosunku do szczytu Olympus Mons, będącego - tak samo jak Mauna Kea - wygasłym wulkanem tarczowym, jednak mającym wybitność 26 kilometrów ponad otaczającą go równinę. Olympus Mons to najwyższa znana góra w Układzie Słonecznym i znajduje się na Marsie, gdzie oczekuje na chętnych wspinaczy.

#4.


Gdzie Himalaje, a gdzie morze? Pozornie jedno z drugim nie ma nic wspólnego, jednak odkrycia badaczy dokonane w połowie XX wieku świadczą, że związek istnieje. Już w 1924 roku Noel Odell odkrył wśród szczytów Himalajów piaskowce i wapienie zawierające skamieniałości organizmów sprzed milionów lat. Późniejsze badania potwierdziły tezę. Himalaje, choć uformowane jakieś 60 milionów lat temu, mają znacznie dłuższą, sięgającą 450 milionów lat historię rozpoczętą… pod poziomem morza.

#5.


Jaki jest najwyższy szczyt Ameryki Północnej (nie licząc szczytu rozczarowania wyborem Trumpa)? Należałoby chórem odpowiedzieć, że Mount McKinley, tyle że… nie do końca. Góra straciła swojego patrona (25. prezydenta USA), którego nazwisko nosiła od 1896 roku. Po długotrwałych zabiegach władz stanu Alaska, gdzie znajduje się góra, w końcu w sierpniu 2015 roku przywrócono górze nazwę Denali, co w języku miejscowych Indian oznacza „wysoki”.

#6.


Szwajcaria pod względem powierzchni zajmuje dopiero 39. miejsce wśród państw Europy, co wcale nie przeszkadza jej jednak być jednocześnie krajem z największą liczbą czterotysięczników w Europie. Na terenie Szwajcarii jest ich aż 48, w tym leżący na granicy z Włochami Matterhorn uważany za jedną z najpiękniejszych gór świata. Góry zajmują 60% Szwajcarii i policzono, że gdyby ich stoki „rozpłaszczyć” do poziomu, powierzchnia kraju wzrosłaby o 12,5%.

#7.


150 kilometrów od wschodniego wybrzeża Grenlandii znajduje się Góra Gunnbjorna, mająca 3694 m n.p.m. i będąca dzięki temu najwyższym szczytem całej Arktyki. Mieści się w niezamieszkanej i bardzo rzadko uczęszczanej części Grenlandii, znacznie oddalonej od jakichkolwiek osad ludzkich. To dlatego ci, którzy chcieliby znaleźć się na Górze Gunnbjorna zazwyczaj… przylatują tam helikopterem bądź samolotem, startując zwykle z Islandii.

Źródła: 1, 2, 3
9

Oglądany: 59557x | Komentarzy: 11 | Okejek: 224 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało